• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Русский
 • Стара версія
Торговельно-економічне співробітництво
Опубліковано 16 жовтня 2012 року о 00:00

Економіка та бізнес-клімат Республіки Таджикистан.

 Економіка Республіки Таджикистан динамічно розвивається. У державі сприятлива демографічна ситуація та висока мобільність робочої сили.

Основними актами національного законодавства Республіки Таджикистан, які регулюють сферу прямих іноземних інвестицій є Закон Республіки Таджикистан “Про інвестиції” від 10 лютого 2016-го року та Закон Республіки Таджикистан “Про інвестиційні угоди” від 28-го лютого 2013-го року.

Найбільш вигідні пільги для інвесторів у Республіці Таджикистан існують в рамках вільних економічних зон. Наразі у країні функціонують чотири івільні економічні зони: «Сугд», «Дангара», «Пяндж» та «Ішкашим», у якості суб’єктів яких зареєстровано 75 іноземних компаній.

На території вільної економічної зони підприємницька діяльність, незалежно від форм власності, звільняється від сплати всіх видів податків, передбачених Податковим кодексом Республіки Таджикистан, за винятком соціального податку та податку на доходи фізичних осіб.


Торговельно-економічне та інвестиційне співробітництво України з Республікою Таджикистан.

 Аналіз зовнішньоторговельного балансу за 2014-2021 рр. свідчить про суттєве зменшення товарообігу між двома державами в останні роки, причиною чому були негативні наслідки агресії РФ проти України та пандемія COVID-19.

(млн. дол. США)

Показники за роками

2014

2015

2016

2017

2018 

2019

2020

2021

(січень-вересень)

Експорт

49,9

36, 8

32,1

34,09

34,4

27,72

24,11

15,28

Імпорт

3,9

4,1

2,1

0,67

0,65

1,3

0,87

1,06

Зовнішньо-торговельний обіг

53,8

40, 9

34,2

34,7

35,05

29,02

28,98

16,34


В Таджикистан завозиться широкий спектр українських товарів. Основними статтями імпорту з України є: кондитерські вироби, напої, машини і технічне обладнання, лікарські засоби, паперові вироби.

Структуру експорту таджицьких товарів в Україну складають сухофрукти, горіхи і овочі.

Також розвивається співробітництво в сфері гідроенергетики і машинобудування між профільними відомствами та господарськими суб'єктами двох країн. Досягнуто домовленості щодо поглиблення партнерства, в тому числі, в галузі будівництва нових і модернізації існуючих енергетичних об'єктів на території Республіки Таджикистан.

Впродовж 2021-го року торговельно-економічне співробітництво між Україною та Республікою Таджикистан розвивалося в рамках реалізації національних інтересів України в умовах кризових явищ, спричинених пандемією коронавірусної інфекції, та наслідків триваючої російської агресії в Україні.

Експорт України до РТ впродовж минулого року склав 15,28 млн. дол. США, що становить 87% порівняно з аналогічним періодом 2020-го року.

Найбільшу частку у нашому експорті до РТ становили товари групи цукор і кондитерські вироби з нього. 

Помітною статтею експорту України до РТ була фармацевтична продукція. Попри зростання експорту української фармацевтичної продукції до РТ, що зумовлюється її високою якістю, значна її частка експортується до РТ через треті країни й не індексується як українська. Відтак, реальна цифра щорічних надходжень до РТ нашої фармацевтичної продукції є значно вищою за офіційну.

Імпорт з Республіки Таджикистан до України в 2021-му році досяг 1060 тис. дол. США, що свідчить про зростання на 56% в порівнянні з 2020-м роком. Основу таджицького експорту до України традиційно становили товари групи їстівні плоди та горіхи.

Найбільш важливою подією останніх років у розвитку торговельно-економічних відносин України з Таджикистаном було проведення 26-27 жовтня  2021 року 6-го засідання Спільної міжурядової українсько-таджицької комісії з питань економічного співробітництва під головуванням Заступника Міністра економіки України - Торгового представника України Тараса Качки та Заступниці Міністра економічного розвитку і торгівлі Республіки Таджикистан Рухшони Насріддінзода.

У ході засідання були розглянуті актуальні питання розвитку двосторонніх відносин у пріоритетних для обох країн сферах.

У торговельно-економічній сфері домовилися про сприятливі умови для взаємного надходження інвестицій і створення спільних підприємств, а також забезпечення рівних можливостей діяльності господарюючих суб'єктів на територіях обох держав;

У розвитку співпраці в промисловості сторони домовилися розглянути можливість створення спільних підприємств з виробництва кондитерських виробів, водяних насосів, з переробки шкур, а також налагодити співпрацю з підготовки фахівців у швейній промисловості, цифровізацїї та фармацевтиці.

У агропромисловому комплексі сторони заявили про наміри розглянути можливість створення спільних підприємств зі збірки української сільськогосподарської техніки та обладнання; про співпрацю в галузі рослинництва, з експорту свіжих і сушених фруктів і овочів; створення виробничих потужностей зі зберігання овочів і фруктів тощо.

У галузі енергетики Сторони позитивно відзначили багаторічне співробітництво українських компаній з компаніями Таджикистану на енергетичному ринку, визнаючи її найбільш перспективним напрямом взаємовигідної співпраці між Україною та Республікою Таджикистан.

У сфері транспорту сторони наголосили на важливості продовження роботи заради розвитку транзитного потенціалу обох країн та розширення співпраці в сфері вантажних і пасажирських перевезень та вагонобудування, а також підтвердили зацікавленість у відновленні прямого пасажирського авіасполучення за маршрутом Київ-Душанбе-Київ.

У сфері освіти сторони домовились активізувати підготовку до підписання українсько-таджицької Угоди про взаємне визнання та сумісність наукових звань і ступенів.

За результатами  засідання було укладеного Протокол та розроблено відповідний План заходів, виконання якого є дороговказом економічної співпраці двох країн.

Наступне засідання має відбутися в Україні 2022 році. 

 

Реєстрація компаній, відкриття представництв іноземних компаній.

 Для реєстрації бізнесу у Таджикистані (разом із заявою)  потрібно подати наступні документи реєструючому органу:

- копію документа(паспорта), що посвідчує особу фізичної особи;

- дві фотографії розміром 4х6 см;

- копію документа, на підставі якого іноземній фізичній особі дозволено перебування на території країни РТ (віза, реєстраційна картка, посвідка на проживання);

- квитанцію про авансову оплату вартості патенту (оподаткування ПП за патентом здійснюється на основі передоплати за наступний місяць).

Раніше необхідна була також квитанція про оплату держмита, але дана вимога була скасована.

Особливості виходу на ринок в Республіці Таджикистан.

Провідними секторами економіки Республіки Таджикистан є сільське господарство, видобуток дорогоцінних та напівдорогоцінних металів, гідроенергетика.

Курс таджицького сомоні відносно долара США становить 11,4 сомоні за долар США. Курс сомоні до євро становить 13,7 сомоні за євро. Таджикистан є членом СОТ. Україна і Республіка Таджикистан мають угоди про уникнення подвійного оподаткування та про сприяння і взаємний захист інвестицій.

Для експорту у країну необхідні такі документи:

- копії установчих документів компанії експортера (статут тощо)

- міжнародний контракт з усіма додатками;

- повний технічний опис товару, фотографії, технічний паспорт, керівництво по експлуатації і т. д.;

- паспорт угоди (відкривається, якщо сума контракту понад 50 000 $;

-інвойс російською мовою (рахунок-фактура).

Якщо є необхідність, цей перелік може бути доповнений наступними документами: 1) пакувальний лист російською мовою, що містить інформацію про кількість місць, упаковці і вазі вантажу, що перевозиться. 2) Сертифікат СТ-1 – документ, що підтверджує походження товару. 3) Висновок незалежної ідентифікаційної експертизи товару з метою експортного та імпортного контролю (для товарів подвійного призначення). 4) Ліцензії та сертифікати.

Публічні закупівлі в Республіці Таджикистан.

У Республіці Таджикистан профільною установою у галузі публічних закупівель є Агентство з державних закупівель товарів, робіт та послуг при Уряді Республіки Таджикистан. Офіційний веб-сайт: https://zakupki.gov.tj/

Ділові та галузеві асоціації Республіки Таджикистан.

В рамках співробітництва з Республікою Таджикистан створено українсько-таджицьку Ділову раду.

Корисні посилання.

Міністерство економічного розвитку та торгівлі Республіки Таджикистан: https://medt.tj/

Торгово-промислова палата Республіки Таджикистан: http://tpp.tj

Агентство з державних закупівель товарів, робіт та послуг при Уряді Республіки Таджикистан: https://zakupki.gov.tj/

Держкомітет з інвестицій та управління державним майном Республіки Таджикистан: https://investcom.tj/

Електронні бази даних підприємств Республіки Таджикистан (перелік буде доповнюватися).

Таджицька алюмінієва компанія «ТАЛКО» https://talco.com.tj/

ВАТ «Рогунська ГЕС» http://rogunges.tj/ru/

«Шивер Таджикистан» https://www.schiever.tj/

Торговельна мережа «Пайкар» https://paykar.tj/

Виставкові заходи в країні Республіці Таджикистан.

Календар виставково-ярмаркових заходів, які плануються в Республіці Таджикистан, висвітлюється Торгово-промисловою палатою країни. Офіційний сайт:

http://tpp.tj/category/vystavki/

Корисні поради експортеру.

У першій половині 2022 року у Республіці Таджикистан відбудеться українсько-таджицький Бізнес-форум. Зацікавлені представники ділових кіл запрошуються до участі.

Рада експортерів та інвесторів при МЗС України.

https://rei.mfa.gov.ua/ 

Анкета експортера доступна за посиланням https://rei.mfa.gov.ua/anketa-eksportera

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux