• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Русский
Співробітництво
Опубліковано 12 грудня 2019 року о 16:46

 

 

Українсько-таджицькі двосторонні відносини 

 

Дипломатичні відносини між Україною і Республікою Таджикистан (РТ) встановлені 24 квітня 1992 року.

 

РОЗВИТОК ПОЛІТИЧНОГО ДІАЛОГУ

05-06.07.2001 – офіційний візит Президента Республіки Таджикистан Е.Рахмона в Україну;

08-10.04.2003 – робочий візит Президента України до РТ;

06-07.03.2008 – офіційний візит Президента України до РТ;

03-05.12.2008 – державний візит Президента Республіки Таджикистан Е.Рахмона в Україну (м. Київ і м. Харків);

08.05.2010 – зустріч Президентів України і РТ у рамках неформального саміту держав-учасниць СНД на честь 65-річчя Перемоги (м. Москва);

05-06.07.2010 – зустріч Президентів України і РТ у рамках саміту ЄврАзЕС і заходів, присвячених 10-річчю столиці Казахстану (м. Астана);

22-23.09.2010 – зустріч Президентів України і РТ у рамках 65-ї сесії Генасамблеї ООН (м. Нью-Йорк);

01.12.2010 – зустріч Президентів України і РТ у рамках Саміту ОБСЄ (м. Астана);

08.04.2011 – зустріч Міністрів закордонних справ України і РТ у рамках чергового засідання РМЗС СНД (м. Київ);

03.09.2011 – зустріч Президентів України і РТ у рамках ювілейного Саміту СНД (м. Душанбе);

15-16.12.2011 – офіційний візит Президента Республіки Таджикистан Е.Рахмона в Україну;

30.06.-01.07.2012 – робочий візит Президента Республіки Таджикистан Е.Рахмона в Україну;

15-16.10.2013 – робочий візит Діючого голови ОБСЄ, Міністра закордонних справ України до РТ.

4 лютого 2020 року відбулися політичні консультації між зовнішньополітичними відомствами двох країн на рівні керівників відповідних територіальних структурних підрозділів МЗС України та МЗС Таджикистану.

Важливим координуючим елементом розвитку і поглиблення різнобічного співробітництва залишається Спільна міжурядова таджицько-українська комісія з питань економічного співробітництва, створена в 2003 році, наразі відбулося 6 спільних засідань Комісії.

2 квітня 2020 року відбулася телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Міністром закордонних справ Республіки Таджикистан С.Мухріддіном

Наразі спостерігається тенденція до інтенсифікації політичного діалогу між Україною та Республікою Таджикистан.

17 травня 2021 року в Душанбе відбувся другий раунд політичних консультацій між міністерствами закордонних справ України та Республіки Таджикистан на рівні заступників міністрів.

1 червня 2021 в форматі відеоконференції відбулася чергова бесіда Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби з Міністром закордонних справ Республіки Таджикистан Сіроджіддіном Мухріддіном. За підсумками зустрічі було підписано Програму співробітництва між міністерствами закордонних справ Таджикистану і України на 2021-2022 роки.

26-27 жовтня 2021 року відбулося Шосте засідання Спільної українсько-таджицької комісії з питань економічного співробітництва в режимі відеоконференції. За результатами засідання підписано відповідний Протокол і ведеться щоквартальне звітування про виконання Плану заходів за результатами досягнутих домовленостей.

В цілому, взаємодія з Україною ґрунтується на близькості позицій обох країн з ключових питань міжнародного порядку денного, а також на взаємовигідному торговельно-економічному співробітництві.


МІЖПАРЛАМЕНТСЬКЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

Міжпарламентське співробітництво розвивається в рамках Групи дружби і співробітництва Маджлиси намояндагон Меджліс Олі Республіки Таджикистан з Депутатською групою Верховної Ради України з міжпарламентських зав’язків із Республікою Таджикистан.

У ході зустрічей з депутатами Меджліс Олі та в Міністерстві закордонних справ РТ обговорювалося питання про здійснення в 2022 році візиту представників Групи дружби і співробітництва Маджлиси намояндагон в Україну.


ЕКОНОМІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

Економіка Республіки Таджикистан динамічно розвивається. У державі сприятлива демографічна ситуація та висока мобільність робочої сили.

Основними актами національного законодавства Республіки Таджикистан, які регулюють сферу прямих іноземних інвестицій є Закон Республіки Таджикистан “Про інвестиції” від 10 лютого 2016-го року та Закон Республіки Таджикистан “Про інвестиційні угоди” від 28-го лютого 2013-го року.

Найбільш вигідні пільги для інвесторів у Республіці Таджикистан існують в рамках вільних економічних зон. Наразі у країні функціонують чотири івільні економічні зони: «Сугд», «Дангара», «Пяндж» та «Ішкашим», у якості суб’єктів яких зареєстровано 75 іноземних компаній.

На території вільної економічної зони підприємницька діяльність, незалежно від форм власності, звільняється від сплати всіх видів податків, передбачених Податковим кодексом Республіки Таджикистан, за винятком соціального податку та податку на доходи фізичних осіб.

 

Торговельно-економічна та інвестиційна співпраця України з РТ.

Аналіз зовнішньоторговельного балансу за 2014-2021 рр. свідчить про суттєве зменшення товарообігу між двома державами в останні роки, причиною чому були негативні наслідки агресії РФ проти України та пандемія COVID-19.

(млн. дол. США)

За роками:

2014

 2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

Експорт:


49,9


36, 8


32,1


34,09


34,4


27,72


24,11


21,11


10,91

Імпорт:

3,9

4,1

2,1

0,67

0,65

1,3

0,87

0,95

0,25

Зовнішноторговельний обіг:


53, 8


40, 9


34,2


34,7


35,05


29,02


28,98


22,06


11,26


В Таджикистан завозиться широкий спектр українських товарів. Основними статтями імпорту з України є: кондитерські вироби, напої, машини і технічне обладнання, лікарські засоби, паперові вироби.

Структуру експорту таджицьких товарів в Україну складають сухофрукти, горіхи і овочі. 

Також непогані перспективи має співробітництво в сфері гідроенергетики і машинобудування між профільними відомствами та господарськими суб'єктами двох країн. Досягнуто домовленості щодо поглиблення партнерства, в тому числі, в галузі будівництва нових і модернізації існуючих енергетичних об'єктів на території Республіки Таджикистан.

Впродовж 2022-го року торговельно-економічне співробітництво між Україною та Республікою Таджикистан розвивалося в рамках реалізації національних інтересів України і сильно обмежувалося умовами триваючої російської агресії в Україні.

Експорт України до РТ впродовж минулого року склав 1091 млн. дол. США, що становить менше половини в порівнянні з аналогічним періодом 2021-го року.

Найбільшу частку у нашому експорті до РТ становили товари групи цукор і кондитерські вироби з нього.

Помітною статтею експорту України до РТ була фармацевтична продукція. Попри зростання експорту української фармацевтичної продукції до РТ, що зумовлюється її високою якістю, значна її частка експортується до РТ через треті країни й не індексується як українська. Відтак, реальна цифра щорічних надходжень до РТ нашої фармацевтичної продукції є значно вищою за офіційну.

Імпорт з Республіки Таджикистан до України в 2022-му році досяг 250 тис. дол. США, що свідчить про суттєве зниження в порівнянні з 2021-м роком. Основу таджицького експорту до України традиційно становили товари групи їстівні плоди та горіхи.

Найбільш важливою подією останніх років у розвитку торговельно-економічних відносин України з Таджикистаном було проведення 26-27 жовтня 2021 року 6-го засідання Спільної міжурядової українсько-таджицької комісії з питань економічного співробітництва під головуванням Заступника Міністра економіки України - Торгового представника України Тараса Качки та Заступниці Міністра економічного розвитку і торгівлі Республіки Таджикистан Рухшони Насріддінзода.

У ході засідання були розглянуті актуальні питання розвитку двосторонніх відносин у пріоритетних для обох країн сферах.

За результатами засідання було укладеного Протокол та розроблено відповідний План заходів, виконання якого є дороговказом економічної співпраці двох країн.

У 2022 році чергове засідання Комісії через російську агресію проти України не відбулося.

 

МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ ТА МІЖГАЛУЗЕВЕ СПІВРОБІТНИЦТВО.

Водночас між двома країнами розвивається міжрегіональне співробітництво. За останні роки між країнами були підписані меморандуми про торгово-економічне, науково-технічне та гуманітарне співробітництво між рядом областей України Таджикистану і.

Впродовж 2020-2021 років відбулися взаємні візити представників адміністрації, ділових кіл, представників промислових підприємств та інших організацій регіонів до Таджикистану і в Україну.

З метою активізації розвитку співпраці між діловими колами і України Республіки Таджикистан в сфері торгівлі, промисловості, інвестицій, передачі технологій і надання послуг у 2020 році в Душанбе відбувся українсько-таджицький бізнес-форум, в результаті якого був створений українсько-таджицьку  Ділову раду.

23 листопада 2021 року відбулася онлайн-бізнес-конференція: «Україна-Таджикистан: можливість ділової співпраці. Регіональний вимір» за участю президентів ТПП України і Республіки Таджикистан та регіональних ТПП Запорізької, Криворізької, Полтавської, Хмельницької та Херсонської областей України, а також Хатлонської області РТ.

Програма заходу включала пленарну частину, в якій були висвітлені перспективи та пріоритетні напрями українсько-таджицького економічного співробітництва, умови ведення бізнесу в Україні й Таджикистані, а також інші актуальні питання двосторонньої співпраці.

У ході онлайн-конференції відбулися засідання української частини Українсько-таджицької ділової ради, переговори бізнесменів та представників ділових кіл обох країн.

За результатами конференції були підписані меморандуми про співробітництво між регіонами України і Таджикистану.

Електронні бази даних підприємств Республіки Таджикистан (перелік буде доповнюватися).

Таджицька алюмінієва компанія «ТАЛКО» https://talco.com.tj/

ВАТ «Рогунська ГЕС» http://rogunges.tj/ru/

«Шивер Таджикистан» https://www.schiever.tj/

Торговельна мережа «Пайкар» https://paykar.tj/

Виставкові заходи в країні Республіці Таджикистан.

Календар виставково-ярмаркових заходів, які плануються в Республіці Таджикистан, висвітлюється Торгово-промисловою палатою країни. Офіційний сайт:

http://tpp.tj/category/vystavki/

Корисні поради експортеру.

У першій половині 2022 рокуу Республіці Таджикистан відбудеться українсько-таджицький Бізнес-форум. Зацікавлені представники ділових кіл запрошуються до участі.

Рада експортерів та інвесторів при МЗС України.

 https://rei.mfa.gov.ua/

Анкета експортера доступна за посиланням https://rei.mfa.gov.ua/anketa-eksportera



НАУКОВО-ТЕХНІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО ТА СПІВПРАЦЯ У СФЕРІ ОСВІТИ.

Співпраця між Україною та РТ у сфері освіти є надзвичайно важливою для зближення та розвитку стосунків між народами двох держав. Українська сторона щороку виділяє 20 державних стипендій для навчання громадян РТ.

Всього ж в Україні навчаються близько 300 таджицьких студентів.

2020-й рік ознаменувався виведенням на якісно новий рівень співпраці з Таджикистаном у сфері освіти і науки. В період з 29-го березня до 2-го квітня у Душанбе перебувала делегація українських освітян на чолі з Міністром освіти і науки України С.М.Шкарлетом.

У ході візиту було представлено понад 40 українських вищих навчальних закладів, представники яких уклали понад 130 різнорідних документів про співпрацю з таджицькими Вищими навчальними закладами.

Опрацьовується питання укладання угоди про взаємне визнання наукових ступенів та вчених звань.

Важливо, що таджицька сторона послідовно порушує питання про збільшення квоти на навчання таджицьких студентів в Україні, хоча, в той же час, останніми роками мав місце недобір на навчання студентів з РТ (у минулому році замість 20-ти студентів таджицькою стороною було презентовано список з лише 18-ти студентів).


КУЛЬТУРНО_ГУМАНІТАРНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

Незважаючи на географічну віддаленість, культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Республікою Таджикистан досить активно розвивається.

На базі Посольства України в РТ регулярно проводяться культурні заходи, покликані вшанувати пам’ятні дати та визначні постаті української історії.

Зокрема, 25-го лютого 2021-го року у Національній бібліотеці Республіки Таджикистан було  проведено захід, присвячений 150-річчю Лесі Українки. У 2020-му році в Національній бібліотеці Республіки Таджикистан було відкрито постійно діючу експозицію українських книг.

Важливою віхою культурно-гуманітарного співпраці між Україною та РТ стала організація навесні 2019-го року 1-х Днів українського кіно в Таджикистані.

 

ВІЙСЬКОВО-ТЕХНІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

Співпраця держав у військово-технічній та військово-освітній галузях, в тому числі, з підготовки військових кадрів, здійснюється по лінії оборонних структур. З початку військової агресії рф проти України військове співробітництво з Таджикистаном не здійснювалося.


ДОГОВІРНО-ПРАВОВА БАЗА ДВОСТОРОННІХ ВІДНОСИН

Загальна кількість документів, украдених на міждержавному, міжурядовому та відомчому рівнях становить 81.

Основоположним для розвитку двосторонніх українсько-таджицьких відносин є Договір про дружбу і співробітництво між Україною та Республікою Таджикистан від 06.07.2001.

Низкою інших українсько-таджицьких міждержавних, міжурядових, міжвідомчих угод визначено пріоритети розвитку двостороннього співробітництва між країнами.

Визначальними серед них є:

- Договір між Україною та РТ про спрощення порядку зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають в Республіці Таджикистан, і громадянами Республіки Таджикистан, які постійно проживають в Україні від 06.07.2001;

- Договір між Україною та РТ  про уникнення подвійного оподаткування від сплати податків на доходи і капітал від 07.09.2012;

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом РТ про основні принципи і напрями економічного співробітництва від 06.07.2001;

- Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом РТ про вільну торгівлю від 06.07.2001;

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом РТ про заохочення та взаємний захист інвестицій від 06.07.2001 та інші угоди галузевого характеру.

Наразі сторонами готуються до підписання:

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Таджикистан про взаємне визнання документів про освіту  та вчені степені;

- Угода між Міністерством освіти та науки України і Міністерством освіти та науки Республіки Таджикистан про академічні обміни у  сфері вищої освіти на 2020/2021, 2021/2022, 2022/2023 учбові роки.

  •  

Посольство України в Республіці Таджикистан розпочало свою роботу у 2012 році. Веб-сайт - https://tajikistan.mfa.gov.ua/, офіційна ФБ сторінка - https://www.facebook.com/ukr.embassy.tj

Аналіз зовнішньоторговельного балансу за 2014-2020 рр. свідчить, що протягом згаданого періоду відбулося значне зменшення товарообігу між нашими державами, причиною чому були, в першу чергу, агресивні дії РФ проти України.

Зокрема, у 2014 році український експорт до РТ склав 49,9 млн.дол.США, а у 2020 році – лише 24,1 млн.дол.США.

Водночас, протягом останніх років все ж спостерігаються певні позитивні тенденції.

                                                                                                                                                                                                                                    (млн. дол. США)

Показники 

2014

 

2015

 

2016

2017

 

2018 

2019

2020

Експорт

49,9

36, 8

32,1

34,09

34,4

27,72

24,113

Імпорт

3,9

4,1

2,1

0,67

0,65

1,3

0,87

Зовнішньоторговельний обіг


53,8


40, 9


34,2


34,7

35,05

29,02

28,983

        

Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Республікою Таджикистан впродовж 2020-го року розвивалося в рамках реалізації національних інтересів України на теренах Республіки Таджикистан та в умовах кризових явищ, спричинених пандемією коронавірусної інфекції, яка значною мірою ускладнила співпрацю в усіх сферах, особливо – в економічній.

Експорт України до РТ впродовж минулого року склав 24,113 млн.дол.США, що становить 87,% порівняно з аналогічним періодом 2019-го року.

Найбільшу частку у нашому експорті до РТ становили товари групи «цукор і кондитерські вироби з нього». Їхня питома вага у загальній сумі ексопрту до РТ склала склала 30%. У грошовому вимірі це становить 7,22 млн.дол.США. Водночас, у відсотковому відношенні порівняно з експортом аналогічної продукції у позаминулому році такий показник складає лише 67%.

Також помітною статтею експорту України до РТ була фармацевтична продукція: товарів цієї групи наша держава експортувала до Таджикистану на суму 2,1 млн.дол.США, що становить 146,6% порівняно з 2019-м роком. Зростання експорту української фармацевтичної продукції до РТ зумовлюється різними факторами, у першу чергу – її високою якістю. Крім того, велика частка української фармацевтики експортується до РТ через треті країни, і не індексується як українська. Відтак, реальна цифра щорічних надходжень до РТ нашої фармацевтичної продукції є значно вищою за офіційну.

Імпорт з Республіки Таджикистан до України в 2020-му році становив 870 тисяч дол.США, що становить 65,7% порівняно з 2019-м роком. Основу таджицького експорту до України традиційно становили товари групи «їстівні плоди та горіхи». Товарів цієї групи Таджикистан експортував до нашої держави на суму 625,3 тис.дол.США, що становить 122,5% порівняно з 2019-м роком.

Впродовж перших двох місяців 2021-го року експорт з України до РТ становив 2,22 млн.дол.США, що становить 82,9% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Головними статтями екпорту були товари групи «папір та картон» і «фармацевтична продукція» (252 та 227 тис.дол. відповідно). Експорт Республіки Таджикистан до України становив 174 тис.дол.США, що становить 148,3% порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux