• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Русский
Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Афганістаном
Опубліковано 10 грудня 2013 року о 14:04

Економіка та бізнес-клімат.

Головними проблемами у соціально-економічній сфері Афганістану продовжують залишатися бідність та безробіття переважної кількості мешканців Афганістану. Афганістан понад три десятки років перебуває у стані громадянської війни, і економіка країни знаходиться у вкрай важкому стані.

Економічне відновлення держави відбувається дуже повільними темпами, оскільки, незважаючи на всі зусилля Уряду, неспокійна безпекова ситуація негативно впливає на приватні інвестиції та побутовий попит. Сільське господарство продовжує залишатися основною сферою економіки. З урахуванням прибутковості вирощування наркотиків, до цієї незаконної діяльності залучалася більшість сільського населення. Афганська економіка продовжує значно залежати від допомоги країн-донорів.

Експорт з Афганістану скоротився до 863.8 млн доларів США в 2020 році з 863,83 млн доларів США в 2019 році.

Імпорт в Афганістан скоротився до 6537,64 млн доларів США в 2020 році з $6776.8Mмлн доларів США в 2019 році.

Основними видами експорту Афганістану є їстівні фрукти і горіхи; цитрусові та бахчові,смоли та інші рослинні соки та екстракти, їстівні овочі і деякі коренеплоди і бульби, спеції, олійне насіння і олійні плоди; різні зернові, насіння і фрукти; промислові або лікарські рослини; солома і корми, бавовна, килими та інші текстильні покриття для підлоги

Основними видами імпорту є паливо мінеральне, нафта і продукти їх перегонки; бітумінозні речовини; воски мінеральні, продукція борошномельно-круп'яної промисловості; солод; крохмалі; інулін; пшенична клейковина, жири та олії тваринного або рослинного походження та продукти їх розщеплення; готові харчові жири; воски тваринного або рослинного походження, електричні машини та обладнання, їх частини; звукозаписна і Звуковідтворювальна апаратура, апаратура для запису і відтворення телевізійного зображення і звуку, їх частини і приналежності, Інструменти та апарати оптичні, фотографічні, кінематографічні, вимірювальні, контрольні, прецизійні, медичні або хірургічні; їх частини та приладдя

Торгівельно-економічні відносини

Протягом останнього часу спостерігається поступова активізація українсько-афганської економічної співпраці.

Основним механізмом співробітництва є Українсько-афганська Спільна міжурядова комісії з торговельно-економічного співробітництва. Наразі проведено два її засідання: перше - 26 - 29 травня 2019 року у м. Київ; друге також в українській столиці - 10 березня 2021 року.

Існує потенційна зацікавленість у збільшенні обсягів двосторонньої торгівлі, зокрема, постачанні до ІРА українських с/г товарів, українського м’яса, олії, цукру, кондитерських виробів, ліків та техніки (тракторів), цивільного літакобудуванні, налагодження співробітництва у галузі зв’язку та IT технологій тощо, а також експорту афганських товарів в Україну.

Україна має необхідний потенціал для участі у реалізації важливих для Афганістану інвестиційних проектів. Українські фахівці можуть взяти участь у будівництві афганської ділянки залізниці Туркменістан-Афганістан-Таджикистан, спорудженні запланованих ГЕС на річці Пяндж. У цих проектах могло б також використовуватися українське обладнання і устаткування. Україна має необхідні можливості для розширення українсько-афганського співробітництва у сфері освіти і готова продовжувати підготовку афганських студентів в українських вищих навчальних закладах.

27 серпня 2020 р у режимі відеоконференції був підписаний Меморандум між ТПП України та ТПП ІРА про створення Українського торгового дому в ІРА

Крім цього, позитивним результатом є й створення Українсько-афганської Ділової ради, яке сприятиме активізації двостороннього екоомічного діалогу.

Слід наголосити, що складна безпекова та терористична ситуація в Афганістані певною негативною мірою продовжують негативно впливати на налагодження ефективної взаємодії сторін у цій сфері.

Водночас, незважаючи на пандемію, спостерігалася активізація торговельно-економічних відносин.

Впродовж 2020-го року експорт з України до Афганістану склав 6,858 млн.дол.США, що становить 200,5 % порівняно з аналогічним періодом минулого року. Основу українського експорту стали товари групи цукор і кондитерські вироби з нього.

Афганістан за 2020-го року експортував до України товарів на суму 291,1 тис.дол.США, що становить 200% порівняно з аналогічним періодом 2019-го року. Основу афганського експорту до України склали товари групи їстівні плоди та горіхи.

Сальдо позитивне і становить 6,567 млн.дол.США

При цьому відбулася певна зміна номенклатури українського експорту. Зокрема, як і раніше, найбільшим показником були «цукор і кондитерські вироби з цукру». Але наразі спостерігається поява позиції «м'ясо та їстівні субпродукти» (експорт перевищив суму 652 тис.дол.США), раніше зазначена позиція була відсутня. Основу афганського експорту до України традиційно становили їстівні плоди та горіхи.

Реєстрація компаній

Реєстрація бізнесу в Афганістані займає сім днів і в даний час коштує близько 135 доларів США. Основними кроками є реєстрація в центральному діловому реєстрі Афганістану (ACBR), отримання ідентифікаційного номеру платника податків, сплата реєстраційних та видавничих зборів у філії «Da Afghanistan Bank»,  , отримати ліцензію на ведення бізнесу від AISA

Після реєстрації компанії та отримання ідентифікаційного номеру платника податків (ІПН) специфікації всіх нових підприємств та інвестицій збираються центральним офісом ділового реєстру Афганістану (ACBR) і направляються до Міністерства юстиції в Кабулі для публікації в офіційному бюлетені.

Після того, як заявка буде прийнята і збори будуть оплачені в касі AISA, ліцензія на ведення бізнесу буде отримана від Агентства з підтримки інвестицій Афганістану (AISA).


Особливості виходу на ринок (податки, збори, імпортні процедури, фітосанітарний контроль)

В останні роки Національна податкова система Афганістану зазнала змін; були внесені нові зміни, покликані спростити широкий спектр податків, що викликають незручності. Як податкові органи, так і інвестори пройшли навчання і навчання; для органів влади, щоб ефективно і ефективно адмініструвати податкові платежі, в той час як для інвесторів-за їх податковими зобов'язаннями. Платник податків повинен отримати ідентифікаційний номер платника податків (унікальний номер для кожного платника податків). Всі інвестори повинні подавати свої декларації, навіть якщо вони не оподатковуються. Інформація, що надається платниками податків, є конфіденційною в Міністерстві фінансів, якщо це не дозволено законом. Платники податків також зобов'язані вести бухгалтерський облік.  Середньостатистична ставка митного тарифу для країн становить 6,5%, а максимальна доходить до 50% (транспортні засоби та обладнання). Зокрема, діюча середньостатистична ставка митного тарифу на сільськогосподарські товари-9,4%, а несільськогосподарські товари-6,0%, ставка ПДВ становить 10%.

Публічні закупівлі у країні акредитації 

Після формування уряду національної єдності Президент Ісламської Республіки Афганістан видав указ № 16 від 20/7/1393 про створення Національного органу із закупівель в структурі адміністративної канцелярії Президента. Обов'язки та відповідальність колишньої групи з політики в галузі закупівель, управління з управління контрактами і служби відновлення і розвитку Афганістану (ОРДС) були покладені на національний орган із закупівель. Аналогічним чином, пізніше був виданий законодавчий декрет № 60, на підставі якого колишня спеціальна комісія із закупівель була перетворена в Національну комісію із закупівель під головуванням Президента (National Procurement Authority).

https://www.npa.gov.af/en/home


Ділові та галузеві асоціації країни акредитації 

Торговельно-інвестиційна палата Афганістану (Afghanistan Chamber of Commerce and Investment)

Обслуговуючи приватний сектор, палата озирається на довгу історію, яка почалася 89 років тому. Вперше в 1931 році афганські торговці створили асоціацію комерційного арбітражу для інтеграції своєї підприємницької діяльності, а також для захисту своїх прав. Пізніше ця організація була перетворена в торгово-промислову палату для сприяння внутрішньому виробництву і торгівлі у всіх провінціях. На початку 2000-х років колишня державна палата зробила динамічний стрибок вперед. Закон про палати від 2009 року гарантував, що ACCI є незалежною і демократичною організацією. Такий підхід забезпечує тісну співпрацю між державним і приватним секторами і дозволяє створити саморегульований бізнес-сектор по всій країні.

На даний час палата представляє більше 90% від загальної чисельності афганської робочої сили. Штаб-квартира знаходиться в Кабулі і управляє 27 філіями в 25 провінціях. В даний час його членами є понад 65 000 компаній і 255 ділових спілок, асоціацій і кооперативів, які складають переважну більшість від загальної чисельності афганської робочої сили.

https://acci.org.af/en/

Корисні посилання (державні органи, які задіяні у зовнішньоекономічній діяльності)

Міністерство торгівлі та промисловості: www.moci.gov.af

Міністерство гірничорудної промисловості: www.mom.gov.af

Міністерство закордонних справ: www.mfa.gov.af

Міністерство фінансів: www.mof.gov.af

Міністерство сільського господарства і тваринництва: www.mail.gov.af

Міністерство транспорту та цивільної авіації: www.motca.gov.af

Міністерство юстиції: www.moj.gov.af

Агентство з просування експорту: www.epaa.org.af

Агентство з інвестицій Афганістану: www.aisa.org.af

Торгово-промислова палата Афганістану: www.acci.org.af

Центральний банк Афганістану: www.dab.gov.af


Електронні бази даних підприємств країни акредитації.

https://afghantenders.com/

http://org-id.guide/list/AF-CBR

https://investinafghanistan.af/en/


Виставкові заходи 

З огляду на поточну безпекову та складну терористичну ситуацію останніми роками масштабні міжнародні виставково-ярмаркові заходи у Ісламській Республіці Афганістан на проводяться.


Корисні поради експортеру (особливості менталітету) 

Ісламська Республіка Афганістан є державою з особливими правилами поведінки та традиціями, що притаманні мусульманській країні. Географічне положення Афганістану і його бурхлива історія призвели до змішання на цій землі величезної кількості різних культур, мов і традицій, які і складають різноманітну і часто дуже заплутану культурну спадщину цієї країни

Афганці зазвичай живуть у великих сім'ях, очолюваних старшим чоловіком роду. Шлюби (досить ранні) зазвичай укладаються між членами однієї племінної групи, причому з обов'язкового схвалення (або за попередньою домовленістю) обох родин молодят. В межах племінних груп спостерігається жорстка клановість, а самі племена входять у досить стійкі племінні об'єднання, що мають у багатьох випадках явні ознаки великої автономії як від центральних властей, так і від інших, навіть споріднених, племен. Незважаючи на складний етнічний склад місцевого населення, міжплемінні конфлікти вкрай рідкісні (найчастіше всі проблеми регулюються на рівні переговорів старійшин або рад племен), а загальна обстановка цілком спокійна.

Афганське суспільство досі є переважно сільським, причому зберігається вікова кланова система, і часто ту чи іншу місцевість населяють представники одного народу або племінної групи (хоча чимало і напівкочових племен).

Афганці гостинні і дуже добродушні до тих, хто не порушує їх звичаїв і традицій, при цьому, як відзначають багато дослідників, вони цілком поблажливими до чужих помилок і досить байдужі до різних політичних аспектів, які не стосуються їх особисто. Запрошення в місцевий будинок - велика честь для будь-якого іноземця і її можна розглядати як прояв поваги до гостя (втім, іншого тут не буде: якщо не поважають - не запросять навіть в чайхану). Відмовлятися від запрошення або пропонувати внести свій внесок (продовольством або грошима) не вітається - незважаючи на свої фінансові можливості (часто вкрай мізерні) для гостя буде накритий кращий стіл і його ігнорування - тяжка образа для сім'ї.

З жорстких місцевих "табу" слід строго враховувати лише традиційні для багатьох країн ісламського світу правила - не можна проходити перед людиною, коли вона молиться, не можна направляти підошви ніг на інших людей (навіть при відвідуванні афганського будинку або мечеті, коли слід роззутися, слід скласти підошвою взуття до підошви і покласти у спеціально відведене для цього місце), не варто приймати або подавати щось лівою рукою (вона використовується для особистої гігієни) і особливо - брати нею їжу, перед їжею і після неї обов'язково обмивання рук, не можна торкатися голови людини (особливо дитини, так і просто торкатися до інших людей не рекомендується), не можна входити на жіночу половину будинку тощо.

Окрему увагу слід звертати на жестикуляцію - подібно багатьом жителям близькосхідних і арабських країн, афганці використовують у спілкуванні складну систему жестів, при цьому багато європейських буденних рухів цілком можуть виявитися образливими за місцевими поняттями

Афганські чоловіки при зустрічі тиснуть руки (іноді обидві), обіймаються і цілують один одного в щоку, проте слід враховувати, що це дозволено тільки добре знайомим один з одним людям. Торкатися до представників протилежної статі, а часто і просто звертатися до них з привітанням, заборонено, а з незнайомцями краще вітатися напівуклоном і прикладанням правої руки до серця (втім, тут багато що залежить від традицій конкретної племінної групи).

Рада експортерів та інвесторів при МЗС України https://rei.mfa.gov.ua/


Анкета експортера (https://rei.mfa.gov.ua/anketa-eksportera)


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux