• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Русский
 • Стара версія
Виступ Посла України в Республіці Таджикистан Віктора Нікітюка на офіційному прийнятті з нагоди 27-ї річниці незалежності України та 100-річчя відродження української державності (Душанбе, 14 вересня 2018 року)
Опубліковано 15 вересня 2018 року о 08:50

Шановний пане Заступник Міністра Саїдзода Зохір Озод! Ваші Високоповажності! Пані та панове!

Радий вітати вас на сьогоднішньому прийнятті, присвяченому 27-ї річниці незалежності України та віковому ювілею відродження української державності.

Мені особливо приємно, що це перше дипломатичне прийняття, яке відбувається в оновленому, але традиційно привітному, готелі «Хілтон Душанбе».

Традиції української державності сягають своїм корінням до часів Київської Русі, а перша європейська конституція була написана гетьманом Запорізької Січі Пилипом Орликом.

Однак найбільш повне втілення воля українців до створення самостійної держави вперше отримала в період української революції 1917-1921 років.

22 січня 1918 року 4-й Універсал Української Центральної Ради проголосив Українську Народну Республіку «самостійною, не від кого не залежною, вільною і суверенною державою українського народу».

Незважаючи на створення основних інститутів державної влади, міжнародне визнання і встановлення дипломатичних відносин з низкою країн, Українська Народна Республіка не змогла протистояти збройному вторгненню більшовиків, проіснувавши лише до 1921 року.

Новий, і на цей раз незворотний етап національної державності України, як і Республіки Таджикистан, був обумовлений логічним і неминучим розпадом тоталітарного Радянського Союзу.

24 серпня 1991 року Верховною Радою України був прийнятий Акт проголошення незалежності України, 27-річчя якого, як і 100-річчя відродження української державності, ми відзначаємо сьогодні.

Сьогоднішня Україна – це сучасна демократична, правова, і така що динамічно розвивається європейська держава, яка впевнено дивиться у майбутнє і здатна відстояти свою свободу.

Я щойно повернувся з наради послів у Києві. Ми побували на військовому параді, зустрілися з керівництвом країни, відвідали Донбас. У двох словах підсумки наради такі.

Україна послідовно рухається до своєї стратегічної мети – повноправного членства в Європейському Союзі і НАТО. Економіка країни демонструє стабільне зростання. Наші Збройні Сили за останні чотири роки піднялися на якісно новий рівень боєздатності.

Пишаюся тим, що мені випала честь представляти мою Батьківщину в дружньому Таджикистані і, користуючись цією нагодою, хотів би висловити сердечну подяку за теплі привітання Президента Республіки Таджикистан Емомалі Рахмона з нагоди 27-ї річниці незалежності України.

 

Дорогі гості!

Незважаючи на географічну віддаленість, Україна і Таджикистан мають багато спільного, а наша дружба заснована на взаємній повазі і давніх добрих традиціях.

В Україні свято шанують внесок таджикистанцев у визволення нашої країни від нацистів у роки Другої світової війни та ліквідацію наслідків Чорнобильської аварії.

Перебуваючи влітку у Києві, я з величезним задоволенням відвідав бібліотеку імені Садріддіна Айні, поповнивши, разом із моєю дружиною, лави її читачів. Хотів би подякувати родині Айні за передані в дарунок бібліотеці твори великого автора.

Здобувши свою незалежність в один рік, наші країни змогли багато чого досягти у своїх двосторонніх відносинах.

Останні роки характеризуються поступовим збільшенням торговельного обороту між нашими державами. Щорічно 20 таджицьких студентів направляються в Україну для навчання за рахунок нашого держбюджету. Українці працюють на найважливіших об'єктах гідроенергетики Таджикистану.

Продуктивно триває робота з реалізації рішень Спільної міжурядової українсько-таджицької комісії з питань економічного співробітництва. Переконаний, що її 5-е засідання, проведення якого планується у Києві, дасть суттєвий імпульс нашим двостороннім зв'язкам.

Українці також з нетерпінням чекають проведення Днів культури Таджикистану в Україні.

2018 рік оголошений в Таджикистані роком туризму і народних ремесел. Таджикистану є що показати туристам усього світу. Не можна не відзначити і значне зростання інтересу громадян України до поїздок в Таджикистан.

Наше Посольство активно сприяє поширенню інформації про вашу прекрасну країну, в тому числі з використанням можливостей соціальних мереж "Facebook" та "Twitter".

Щиро сподіваюся, що незабаром наші країни відновлять пряме авіасполучення і дістатися до столиці й інших міст наших держав стане дедалі зручніше і простіше.

Не можу обійти увагою плідну політику «відкритих дверей» і зміцнення регіонального співробітництва, яку проводить Таджикистан.

Вражають успіхи вашої держави у вирішенні енергетичних, транспортних і продовольчих завдань, глобальні водні ініціативи, в яких Таджикистан зарекомендував себе безумовним лідером.

У цьому контексті Україна розраховує на подальшу партнерську співпрацю з Таджикистаном на міжнародній арені, у тому числі в рамках міжнародних організацій.

 

Шановні пані та панове!

2018 рік, безумовно, позначився не тільки такими знаменними датами як 27-ма річниця незалежності України і Таджикистану, а також 100-ліття української державності.

50 років тому, 21 серпня 1968 року, радянські війська вторглися в незалежну Чехословаччину, прагнучи придушити в зародку демократичні сходи «Празької весни».

Страхам тоталітарного радянського режиму судилося збутися: на сьогодні Чехія і Словаччина є процвітаючими демократичними європейськими державами - членами Європейського Союзу і НАТО.

А 10 років тому, у ніч з 7 на 8 серпня 2008 року, все та ж «імперія зла» вторглася своїми військами на суверенну територію волелюбної Грузії, внаслідок чого було встановлено маріонеткові режими в грузинській Абхазії і грузинській Південній Осетії.

Однак хід історії не можна повернути назад: сьогоднішня Грузія – успішна демократична держава, активний учасник міжнародних миротворчих місій, з чіткою перспективою вступу до НАТО.

І нарешті, це вже п'ятий рік війни Російської Федерації проти України, яка, всупереч очікуванням агресора, також прискорила процес консолідації української нації, зміцнення обороноздатності та інтеграції до Європейського Союзу та НАТО.

У Києві в мене відбулася ще одна важлива зустріч – з Уповноваженим Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафою Джемільовим. Мені було приємно повідомити йому, що над нашим Посольством в Таджикистані, поруч з Державним прапором, майорить національний прапор кримськотатарського народу – корінного народу Криму.

Користуючись нагодою, хотів би висловити щиру вдячність тим країнам, які рішуче засудили спробу анексії Автономної Республіки Крим і тимчасову окупацію кремлівським режимом частини українського Донбасу, послідовно нарощують економічні санкції проти агресора, вимагають безумовного звільнення українських політв'язнів, незаконно утримуваних Кремлем.

 З метою якнайшвидшого припинення вогню на Донбасі і деокупації Автономної Республіки Крим Україна ініціювала розгортання на тимчасово окупованій частині Донбасу миротворчої місії ООН, створення міжнародної платформи «Друзі деокупації Криму».

Сподіваємося на підтримку в цих питаннях з боку дружнього Таджикистану, чий досвід щодо врегулювання збройного конфлікту на власній території в 90-х роках минулого століття при активній участі ООН та Організації з безпеки і співробітництва в Європі, має важливе міжнародне значення.

На завершення дозвольте ще раз привітати всіх таджикистанців з 27-ю річницею незалежності Республіки Таджикистан і запросити до слова нашого почесного гостя.

 

Дякую за увагу!

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux