• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Русский
 • Стара версія
24 серпня 2018 року Україна відзначила 27-у річницю своєї незалежності і 100-річчя відродження української державності
Опубліковано 28 серпня 2018 року о 12:32

Упродовж тисячолітньої історії однією із засадничих цінностей українців було прагнення до свободи. Саме це спонукало нас боротися за свою незалежність. Українська держава успадкувала традиції державності від Київської Русі, Галицько-волинського князівства, Великого князівства Литовської, Козацької держави, української державності початку ХХ століття.

Під час Української революції 1917-1921 рр. українцям вдалося відновити свою державу. Вона кілька разів міняла свою назву і форму: Українська Народна Республіка (1917-1918), Українська Держава (Гетьманат, 1918), Українська Народна Республіка (Директорія, 1918-1921), Західноукраїнська Народна Республіка (1918-1919). Тому, відзначаючи 27-річчя з дня прийняття Акту проголошення незалежності України, ми паралельно повинні говорити про 100-річчя відродження української державності.

За часів Української революції 1917-1921 років українці відродили державність - затвердили кордони, мову, гроші, символіку (герб, гімн і прапор), створили боєздатну армію. Більшість країн, які існували у світі у той час, визнали українську незалежність і встановили з Україною дипломатичні відносини. Український народ йшов до свого процвітання. Проте прагнення українців не співпадали з планами Росії на збереження тоталітарної імперії в її новому вигляді. Зовнішня агресія і внутрішні протиріччя, врешті-решт, привели до окупації території України більшовицькими ордами.

В той же час, ця боротьба не була марною і дозволила українцям отримати безцінний досвід існування власної держави. Імпульс до свободи і незалежності, який дала Українська революція, змусив більшовиків піти на поступки і погодитися на створення УРСР, яка мала обмежену міжнародну правосуб'єктність і деякі формальні ознаки держави (кордони, органи влади, символіку), проте не було головного - суверенітету. Під час комуністичної окупації проти волелюбного українського народу було здійснено безліч жахливих злочинів. У 1932-1933 роках проти населення України був організований штучний голод - Голодомор, який забрав життя від 7 до 14 мільйонів українців. Сотні тисяч українців були страчені і заслані в сибірські табори у рамках політики сталінських репресій.

Така політика СРСР викликала відродження українського національного визвольного руху, який розвивався у формах озброєної (1920-1950 рр.) і ненасильницької (1960-1980 рр.) боротьби. У кінці 1980-х цей рух разом з національно-демократичними революціями в Східній Європі зіграв важливу роль в падінні комуністичних режимів, а в Україні призвів до відновлення незалежності.

16 липня 1990 року верховна Рада УРСР під тиском демократичної опозиції і масових вуличних демонстрацій прийняла Декларацію про державний суверенітет України, а 24 серпня 1991 року був прийнятий Акт проголошення незалежності України.

Проголошення незалежності стало логічним завершенням процесу створення української держави. Саме цього дня збулася мрія десятків мільйонів українців на надбання своєї незалежності. Рішення стати незалежною державою було підтверджене і в ході Всеукраїнського референдуму, що відбувся 1 грудня 1991 року, - більше 90% українців підтримали Акт проголошення незалежності України. Після відновлення незалежності Україна суверенно встала на свій єдиний шлях - повернення в Європу.

На початку ХХІ століття російська влада на чолі з В. Путіним узяла курс на відновлення свого впливу на пострадянському просторі. В Україні вона активно використала проросійських політиків, економічний тиск, громадські організації і підконтрольні їй медіа ресурси. Спроби В. Януковича створити в країні антидемократичний режим, схожий на російський, викликали масовий цивільний протест. В результаті він вимушений був тікати з України, а Росія для збереження свого впливу, удалася до озброєної агресії в Криму і на Донбасі.

З 2014-го, через 23 роки після проголошення незалежності, українці знову зі зброєю в руках захищають свою свободу і територіальну цілісність держави. Сьогодні незалежність України - головна перешкода для російського імперіалізму і запорука вільного розвитку держав і народів Європи. Як і декілька сторіччя тому, Росія не залишає надій знову зробити Україну своєю колонією.

Відновивши свою державність 27 років тому, ми вже ніколи її не втратимо, адже в серці кожного українця збереглася печаль і біль, пам'ять і повага, гордість і молитва за ті століття, які наш народ жив без своєї держави, і ті мільйони українських патріотів, які віддали за неї своє життя.

 

Слава Україні!

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux